Dřevěný kostel sv. Antonína je významnou památkou raně novověkého lidového stavitelství ve Slezku, který vznikal pod vlivem tradic středověké architektury a nachází se na hoře Prašivé v nadmořské výšce 704 m. Kostel dal postavit majitel frýdeckého panství, hrabě Jiří z Oppersdorfu, v roce 1640. Podle pověsti byl prý se svým doprovodem na lovu jelenů. V loveckém zápalu se vydal po stopě postřeleného zvířete a ocitl se sám na vrcholu Prašivé. Byl pěšky a opřen o mohutný strom se postavil proti raněnému jelenovi, vystřelil po něm, ale jelen se stejně na hraběte rozběhl a uvěznil jej mezi svým parožím. Náraz byl tak silný, že se paroží zarazilo do kmene stromu a ani jeden z nich se nemohl osvobodit. Hrabě prožil krušné chvíle, než ho vyprostili. Z vděčnosti pak nechal postavit na Prašivé dřevěný kostelík. Ten byl zasvěcen nejprve sv. Ignáci z Loyoly a později, v roce 1673, sv. Antonínu Paduánskému, protože 14. září toho roku, byl vysvěcen svatému Ignáci z Loyoly kostel na Borové v Malenovicích.
V průběhu staleté existence byl kostel postupně (původně bez kruchty a sakristie) dostavován. Jeho konstrukce je z mohutných trámů, loď téměř čtvercového půdorysu, presbytář trojboký, okna pětiboká s okenicemi. Nad vchodem je malá věž ukončená jehlancovou věží, která je stejně jako stěny kostela pokryta šindelem. Interiér je jednoduchý; jednolodní kostel, stropy ploché, triumfální oblouk polygonální a barokní mobiliář (kazatelna a socha sv. Floriána). Hlavní oltář s obrazem sv. Antonína od malíře Wankeho z Těšína. Celá stavba je pobita šindelem, aby byla chráněna před nepříznivými povětrnostními vlivy. Poprvé se tak stalo roku 1753. Sakristie a kruchta byly přistavěny roku 1779, roku 1794 pak kazatelna. Varhany byly zakoupeny roku 1801. Dnešní podoba kostela tak pochází z roku 1907.
Od počátku existence kostela se stala Prašivá poutním místem. V r. 1990 oslavil kostel na Prašivé 350. výročí svého vzniku. Kromě tradičních poutí začala i nová poutní tradice. Dne 1. července se zde scházejí děti a mládež se svým diecézním biskupem.