Slavnost Těla a Krve Páně
Ve čtvrtek 19.6. na Slavnost Těla a Krve Páně bude v kostle v Dobré v 17:30 bohoslužba slova se svátostným požehnáním.
Slavnost Těla a Krve Páně pak oslavíme při mších svatých v neděli 22.6. v Dobré v 8:00 a v 10:30.
Pouť farnosti za otcem Petrem do Březové

První svaté přijímání v Dobré v neděli 18.5.2025

Uložení dokumentů do báně věže kostela
Ve středu 7. května 2025 proběhlo u farního kostela sv. Jiří v Dobré slavnostní uložení poselství pro další generace do dvou nových tubusů z měděného plechu pro makovici právě opravované věže. Za účasti historiků Radima Ježe a Davida Pindura, pana starosty Jiřího Carbola a pana faráře Marka Kozáka, bylo přidáno i 38 mincí a 9 bankovek z původního nálezu. Originály nalezených dokumentů a fotografií z 19. a 20. století zde nahradily jejich kvalitní kopie. Naši současnost reprezentovala písemná poselství a upomínkové předměty Římskokatolické farnosti Dobrá, Obce Dobrá a firmy Teslice ze Vsetína, která realizuje opravu. V příštím roce uplyne již 340 let od dostavby zděného kostela v Dobré a 210 let od počátku výstavby zděné věže.
Pozvánka na smažení vaječiny - 8.6.2025 v 15 hodin v areálu na Spartě

Výlet dětí na Kotař a Prašivou

Postní Golgoty od dětí

Fotografie Golgot, které vytvořily dětí naleznete na zvláštní stránce v sekci Aktuality.
Pouť farnosti Dobrá - Fulnek, Březová a Stará Voda u Libavé - sobota 31. května 2025

Pouť farníků z Dobré do Říma a Turína
Letošní rok 2025 je v církvi slaven jako rok Jubilea. Papež František celou církev zve, abychom se stali poutníky naděje a tak jsme přijali jeho výzvu a rozhodli se putovat do Říma v touze zakusit Boží milosrdenství a na chvíli vyjít z všedních starostí. V poledne 16.února vyrazila naše asi padesáti členná skupina poutníků autobusem směrem k věčnému městu. Role průvodce a hlavního organizátora se ujal náš pan farář otec Marek Kozák, který díky času během svého studia strávil v Římě byl tím nejpovolanějším. Během tří slunečných dní, které jsme v Římě strávili, bylo naším hlavním cílem navštívit čtyři papežské baziliky. Tyto místa, které jsou spjaté s životem a smrtí svatých apoštolů Petra a Pavla stejně jako s historií a životem celé církve, mají velký význam nejen náboženský, ale i kulturní. Při pohledech na nádhernou výzdobu chrámu a vyprávění o jejich historií se opravdu tajil dech.Navíc letos jsou zde v rámci Jubilea otevřeny Svaté brány, které symbolizují Krista podle evangelijní věty: “Já jsem dveře. Kdo vejde skrze mne, bude spasen.” Během pobytu v Římě jsme si také neodpustili návštěvu dalších historický významných míst jako je například Koloseum, fontána di Trevi, Forum Romanum ani ochutnávku místní kuchyně či atmosféry romantických uliček historického centra města. Dalším místem na společné pouti byl Turín. Proč právě on? Důvody k naší návštěvě byly hned dva: v místní katedrále svatého Jana Křtitele je uchováváno Turínské plátno. Podle tradice bylo do tohoto plátna zahaleno tělo Krista, po té co byl sňat z kříže. A další důvod byl fakt, že Turín a jeho okolí, je rodištěm a působištěm svatého Dona Bosca, významného světce 19.století, zakladatele řádu salesiánů, který zasvětil svůj život péči o nevzdělané a chudé děti nejen v okolí Turína. Jeho cílem bylo z dětí vychovat nejen křesťany, ale i řádné občany. Navštívili jsme Valdocco, kde Don Bosco založil první salesiánskou oratoř a zde v kostele Panny Marie Pomocnice, kde je tento světec pohřben, jsme oslavili na naší pouti poslední mši svatou. Čas na pouti uběhl jako voda a my jsme časně ráno v sobotu vystupovali v Dobré obohacení o krásné zážitky, duchovní i světské.


Fotogalerie k prohlédnutí zde.
Plán farnosti na rok 2025
16.2.-22.2. pouť svatého roku do Říma
28.2. - 1.3. duchovní obnova pro muže Pstruží
13.3. Přednáška Svatý rok na faře ve Frýdku
29.3. duchovní obnova farnosti
18.5. první svaté přijímání
31.5. pouť farnosti za otcem Petrem Bohatčíkem.
8.6. Slavnost seslání Ducha Svatého - vaječina
Putování do Betléma

Fotografie betlémků dětí naleznete na zvláštní stránce v sekci Aktuality.
Setkání se sv. Mikulášem v pátek po večerní mši sv. 6.12.

Adorace Nejsvětější Svátosti každý pátek od 17 hodin
Adorace Nejsvětější Svátosti budou probíhat každý pátek od 17 hodin v kostele sv. Jiří v Dobré. Na první pátek v měsíci bude probhat moderovaná adorace zakončená litaniemi a zásvětnou modlitbou. Ostatní pátky budou adorace tiché.
Čas pro manželství - manželská setkání na faře

Rozvrh náboženství pro školní rok 2024/2025

Výuka náboženství v Nošovicích bude každý pátek v 13:00-13:45.
Přihláška do náboženství 2024/2025
Prosíme rodiče dětí, které budou chodit v příštím školním roce do náboženství, o vyplnění elektronické přihlášky zde na stránkách farnosti. Děkujeme.
Náboženství v MŠ 2024/2025

NÁLEZ POSELSTVÍ MINULOSTI V MAKOVICI KOSTELA V DOBRÉ
V současné době probíhá obnova střešní krytiny věže farního kostela sv. Jiří v Dobré. Za tímto účelem byla již v srpnu firmou TESLICE CZ s.r.o. ze Vsetína snesena jeřábem celá věžní báň. Ve středu 4. září 2024 dopoledne se uskutečnila demontáž věžního kříže a makovice za účelem vynětí pamětního tubusu ukrývajícího poselství minulosti. Významná událost probíhala pod odborným dohledem Radima Ježe a Davida Pindura, historiků z Muzea Těšínska. Přítomni byli farář farnosti Dobrá Marek Kozák, starosta obce Dobrá Jiří Carbol, místostarosta Pavel Peterek, technik děkanátu Radomír Stach, kronikář obce Dobrá Rostislav Vojkovský, za realizační firmu pak Karel Kubica st., Karel Kubica ml., Jiří Matušinec, Radek Mikuš, Miroslav Mynář st. a Miroslav Mynář ml. Akce se těšila zájmu také nemalého množství občanů Dobré a okolí. Po demontáži kříže byla z hrotu uvolněna makovice. V ní se nacházela prázdná láhev od Fernet Stocku a tubus z měděného plechu, oba předměty tam byly vloženy při poslední opravě na jaře roku 1989. Makovici tehdy zhotovili jako kopii poškozené původní pracovníci Okresního stavební podniku Opava pod vedením Pavla Grossmanna, kteří tam také společně s tehdejším doberským farářem Aloisem Peroutkou vložili tubus.
Po snesení nálezu z lešení byl tubus otevřen. Historik David Pindur postupně odkrýval a představoval přítomným jeho obsah. Jedná se dokumenty a předměty z celkem pěti časových vrstev, které byly při tehdejších opravách postupně předávány do dalších schránek. Nejstarší nalezený dokument byl sepsán 25. července 1817 doberským farářem Josefem Kulhánkem. Tento duchovní v něm na třech stranách v latinském jazyce popsal tehdejší dění ve farnosti, a především výstavbu zděné věže, která probíhala od 1. května 1817 pod patronátem a se štědrou finanční podporou Alberta Sasko-Těšínského, tehdejšího vlastníka Těšínské komory (k níž tehdy náleželo i frýdecké panství) a držitele patronátního práva ke kostelu v Dobré. Další nalezené dokumenty byly postupně přidávány při opravách v letech 1853, 1862, 1885 a 1989. Historik David Pindur přítomným přečetl celé znění dokumentu popisujícího poškození věže kostela úderem blesku 25. května 1862 a dále pak pamětního spisu z 13. května 1989, v němž farář Peroutka popsal tehdejší opravu věže a situaci v Československu i církvi. Součástí nálezu bylo pět fotografií, přičemž tři snímky zachycují opravu věže v roce 1989 a dvě kabinetky místní duchovní v roce 1885 (faráře Jana Kittricha a kooperátora Jana Tvrdého). Z dalšího obsahu stojí rozhodně za zmínku nálezy numismatické povahy. Jedná se o soubor 38 mincí z let 1780–1989 a devět papírových platidel z let 1800–1989. Celý nález byl protokolárně předán Římskokatolickou farností Dobrá k digitalizaci, dalšímu odbornému zkoumání a vyhodnocení do Muzea Těšínska.
Kostel sv. Jiří v Dobré je jedním z nejstarších na území někdejšího Těšínského knížectví. Existoval prokazatelně již v první polovině 15. století. Až do 80. let 18. století byl duchovním centrem velmi rozlehlé farnosti, z níž se tehdy vydělily nově vzniklé farní okrsky Borová, Morávka a Skalice. Z hlediska duchovní správy se po staletí jednalo o jednu z nejobtížnějších farností vratislavské diecéze. Původní dřevěný kostel sv. Jiří byl nahrazen v letech 1681–1686 zděným chrámem, o jehož výstavbu se výrazně zasloužil hrabě František Eusebius z Oppersdorfu. Vysoká zděná věž byla přistavěna teprve v letech 1816–1817 zednickým mistrem Františkem Javorkem z Fryčovic podle návrhu architekta Floriána Jilga z Těšína.
PhDr. David Pindur, Ph.D.
Obnova věže kostela sv. Jiří
Drazí farníci, chci vás všechny seznámit s rekonstrukcí věže kostela, která probíhá od srpna 2024. Poslední oprava věže kostela proběhla v roce 1988, kdy se provedly jen nezbytné opravy krovů a věž se pokryla měděným plechem. Při této opravě se zjistilo, že krovy věže jsou napadené dřevokazným hmyzem. V roce 2005 byla provedena důkladná kontrola všech krovů, jejimž závěrem bylo doporučení provést kompletní výměnu napadených krovů a to cca do 20 let. Při opravě kostela v roce 2012, kdy se opravovala střecha nad lodí kostele a proběhla celková obnova malé věžičky, se rovněž provizorním způsobem zpevnily i některé krovy ve věži kostela. Celkovou obnovu věže kostela jsme začali připravovat od roku 2022. Byla zpracována projektová dokumetace včetně závazného stanoviska pamatkářů, protože budova kostela je památkově chráněná. Následně proběhla veřejná soutěž na výběr dodavatele, kterou vyhrála firma TESLICE CZ ze Vsetína. Celková cena za provedení všech prací je 4 mil. Kč. Doba plnění je podle smlouvy od srpna 2024 do června 2025. Dnes již kolem věže kostela stojí lešení, na kterém jsou dočasně přemístěny všechny antény mobilních operátorů. Během obnovy bude náš kostel bez své dominantní kopule celý rok. Firma Teslice vytvoří novou kopuli mimo areál kostela a na jaře příštího roku se nová kopule znovu usadí nahoru na věž. Financování celé akce se předpokládá hlavně z vlastních zdrojů. To znamená sjednat další půjčku, protože dnes ještě splácíme půjčku na rekonstrukci farní budovy, kde nám zbýva doplatit ještě cca jeden mil. Kč. Pro zajištění financí jsme rovněž podali žádat o dotaci z programu na opravy kulturních památek. Pokud bude dotace schválena mohli bychom tak získat cca 1 mil. Kč. Další zdroje financování jsou kostelní sbírky, soukromé dary a veřejná sbírka zastřešena Obci Dobrá. Chci moc poprosit a poděkovat za vaši finanční pomoc.
Otec Marek
Sundání věže kostela v Dobré v pátek 23.8.2024

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

Letní tábor scholičky 1.7.-5.7.2024

Stanoviště naší farnosti na setkání s otcem biskupem na Prašivé 1.7.2024

Fotografie dětí z prvního svatého přijímání

Duchovní obnova se s. Angelikou 16.3.2024


Křížová cesta dětí - 8.3.2024


Biblické postavičky vytvořené farnicemi

Více fotek je k vidění ve fotogalerii
Výlet dětí 13.2. na Velký Javorník

Svatá hodina

Mše svaté pro děti
Srdečně zveme všechny děti a jejich rodičě na mše svaté s tématickou promluvou věnovanou dětem.
Letos budou mše svaté pro děti zaměřené na téma: Poznáváme náš kostel
Dětské mše svaté budou probíhat každých čtrnáct dní v pátek od 17:30 v kostele sv. Jiří v Dobré. První mše sv. pro děti bude v pátek 22.9.2023.
Bližší informace: P. Marek Kozák (+420 731 625 736)
Ministranti
Srdečně zveme všechny kluky k ministrantské službě. Pravidelné schůzky budou probíhat v pátek každých čtrnáct dní od 22.9.2023 vždy od 16 hodin na faře v Dobré. Kromě přípravy na službu u oltáře se můžete těšit na společenství, přátelství i zábavu.
Kontakt: jáhen Petr Kozel (+420 739 002 714)
Scholička
Srdečně zvene všechny děti ve věku 5 až 14 let, které rády zpívají nebo hrají na hudební nástroj, do naší scholičky. Schůzky plné zpěvu i zábavy budou probíhat každých čtrnáct dní v pátek od 22.9.2023 vždy od 16 hodin na faře v Dobré.
Kontakt: Daniela Beloritová (+420 777 086 448)
Poutě v roce 2025
Farní kostel sv. Jiří Dobrá:
malá pouť - čtvrtek 24.4. v 17.30 hod.
velká pouť - neděle 27.4. v 8.00 a 10.30 hod.
Krmáš - neděle 14.9. v 8.00 a 10.30 hod.
Filiální kostel sv. Antonína Prašivá:
malá pouť - pátek 13.6. v 10:30 a v 17.00 hod.
velká pouť - neděle 15.6. v 10.30 hod.
další mše sv. - červenec a srpen - každá neděle v 10.30 hod.
- každá středa v 17.00 hod.
Krmáš - neděle 19.10. v 10.30 hod.
Silvestr - středa 31.12. v 15.00 hod.
Kaple Navštívení Panny Marie Nižní Lhoty:
velká pouť - neděle 1.6. v 10.30 hod.
krmáš - neděle 26.10. v 10.30 hod.
Všichni jste srdečně zváni na tyto poutě.
P. Marek Kozák